Aktuality


Proměny Žacléře (5)

Na Pilíři

Foto žacléřského pivovaru.

proměna zde….

 


Z archivu Švermafilmu

Film Mašinka 

Příjezd historického vlaku na žacléřské nádraží na oslavu výročí 120 let zprovoznění železniční dráhy Královec – Žacléř.

Kamera: Honza Hanuš 2002

video zde….


Proměny Žacléře (4)

Hlavní silnice 

Vpravo bývalá prodejna ELEKTA

proměna zde….


Zápasnický oddíl TJ Baník Žacléř

Počátky zápasnického sportu, které žacléřská historie datuje do 50. let minulého století, jsou spjaty se jménem Ferdinanda Kluka, který měl zkušenosti se zápasem z vystoupení v kočovném cirkusu. Do tajů tohoto sportu začal v domě, který kdysi stál v ulici B. Němcové naproti Breitově vile, v místnosti, do které se vešla akorát jedna žíněnka, zasvěcovat svého syna Ferdinanda, a jeho vrstevníky Zdenka a Mirka Pilaře, Rudu a Tondu Hnízdila, Vincenta Hodase, Jiřího Cudlína a Jiřího Weishäupla. Později se k nim přidali Václav Hajžman a Josef Jareiš.

celý článek zde….


Z archivu Švermafilmu

Film Zimy 2001 – 2002. 

Záběry zasněženého Žacléře jak je zachytil kameraman Honza Hanuš .

video zde….


Z archivu Švermafilmu

Film o pomoci žacléřských žen při výzdobě kostela na vánoční svátky 2015.

Kamera K. Müller, komentář Ing. V. Musil.

video zde….


Proměny Žacléře (3)

 Pohled na roubenky u hl. silnice

proměna zde….

 


Proměny Žacléře (2)

Pohled na českou školu období mezi první a druhou světovou válkou.

proměna zde….

 


Třetí etapa rekonstrukce silnice přes Žacléř

Závěrečný díl  o rekonstrukci silnice přes naše město, od křižovatky u Keramtechu po odbočku k nádraží.

Video zde….


TeamGym Republiková soutěž 2019

Tyto stránky jsem zakládal s myšlenkou dokumentovat dění spjaté s Žacléřem, ať už místně či lidsky. Život kolem nás však přináší i jiné okamžiky, které stojí za pozornost. Jedním z nich byla Republiková soutěž ČSASPV v Teamgymu konaná 9. listopadu v hale ZŠ Komenského, kterou pořádal oddíl Sportovní gymnastiky Spartak Trutnov, kde trénují obě mé vnučky. Když jsem byl vedením oddílu požádán o natočení promo videí z této akce, neváhal jsem. Úsilí všech, kteří ten den předvedli, co dokážou, stál za to.

Video zde….


Proměny Žacléře (1)

Do hlavního menu byla přidána nová rubrika, v níž budu postupně představovat proměny našeho města. Inspirací mi bylo trutnovské muzeum, které má na svých webových stránkách rubriku Proměny Trutnova, v níž porovnává dobové fotografie a pohlednice města se současným vzhledem těchto míst.

Proměny Žacléře zde….


SKI MUSEUM HARRACHOV

Vážím si nadšenců, kteří ve svém volném čase dokumentují věci a dění, které jsou historicky spjaté místem, kde žijí. Mezi takové patří i harrachovská rodina Slavíků, místních lyžařských patriotů, která nelitovala času a peněz a vybudovala SKI MUSEUM, a to dokonce na takové úrovni, že se stalo oficiálním muzeem lyžařské asociace FIS. Tamní expozice představuje historii lyžařství a skoků na lyžích.  Nelehké začátky, slavná 50. léta českých skokanů vedených Zdenkem Remsou, kterým se říkalo Remsa Boys, až po nejlepší roky skoků na lyžích u nás. Ve spolupráci se Švermafilmem jsem natočil reportáž z tohoto vyhledávaného turistického místa.

Video zde….


Kořeny

František Braun (1931) se spolu s Petrem Heislerem (1949) vydali po stopách svých předků.  Rýchorský patriot ukázal Petru Heislerovi místo, kde u své tety prožíval dětství. Společně navštívili i zbytky domu v polském Niedamirowie (dříve Kunzendorfu), kde žila rodina Johana Zimmera, ve které se narodila Elizabeth, Petrova maminka.

Video zde….


60 let od položení základního kamene nového Kulturního domu

V minulém roce jsem pouze já na svých webových stránkách a vydáním dvoulistu o stavbě Národního domu vzpomněl 90 let od jeho otevření českou menšinou. (historie ND zde….) Dalším opomíjeným výročím historie našeho města je položení základního kamene nového kulturního domu, které si letos po 60 letech připomínáme.

Celý článek ….