Aktuality


Proměny Žacléře (18)

Pohled do náměstí směrem k Městskému úřadu.

 

 

proměna zde….


Proměny Žacléře (17)

Pohled od Městského úřadu do Rýchorské ulice směrem k zámku.

 

 

proměna zde….


Proměny Žacléře (16)

Pohled od autobusové zastávky porcelánka směrem k základní škole.

 

 

proměna zde….


Proměny Žacléře (15)

Prodejna Otesánek čp.8.

Původně hostinec „U Medvěda“ na náměstí, který byl již před 1. sv. válkou majetkem rodiny Püchlel. Po 2. sv. válce byla tato rodina odsunuta. Později zde byla prodejna Jednoty a měla zde kanceláře Domovní správa.

proměna zde….


Proměny Žacléře (14)

Nádraží.

Provoz železniční stanice byl zahájen v roce 1882. Vrchní oficiál  a správce Josef Wander dostává v roce 1930 od Ředitelství státních drah pochvalné uznání za vkusnou výzdobu stanice květinami . Osobní přeprava Žacléř – Lampertice – Královec skončila v roce 2008.

proměna zde….

 


Žacléř z výšky.

Sídliště B. Němcové, Horská ulice, Základní škola a Keramtech na videu pořízeném dronem.

 

video zde….


Proměny Žacléře (13)

Dům čp. 321, 322 Žacléř.

V roce 1932 patřil tento dům do katastru obce Bobr s popisným číslem 135. Vlastníkem byl řezník Franz Thamm. Vlevo je řeznický obchod.

 

proměna zde….


Poklepání na základní kámen nového Domova pro seniory v Žacléři.

Středečním poklepáním na základní kámen představitelé města, kraje a stavební firmy BAK slavnostně odstartovali přeměnu bývalého hornického učiliště na domov pro seniory. 

video zde….

 


Proměny Žacléře (12)

Dům čp. 122 bývalá Spořitelna

Dům který postavil v roce 1900  Mr. Pharm. Josef Scheithaurem jako svou novou lékármu. Stará lékárna byla v  podloubí vedle dnešního muzea. Později zde měla pobočku Česka Spořitelna.

proměna zde….

 


Proměny Žacléře (11)

Dům čp. 330 

Dříve hostinec Karla Raucha čp. 93 v katastru obce Bobr u bývalé konírny. Rok 1932.

 

proměna zde….


Proměny Žacléře (10)

Pohled na prodejnu v Červené kolonii.

 

proměna zde….

 


Stalo se před 50 lety.

Pozvání prezidenta ČSSR Ludvíka Svobody do Žacléře, na oslavy 400. let hornictví na Žacléřsku a odpověď prezidentské kanceláře.

 

dokumenty zde….

 

 

 


Proměny Žacléře (9)

Pohled z náměstí ke kostelu. Vpravo hostinec „Zur Krone“ ( Do koruny). Kolem roku 1910.

 

proměna zde….

 

 

 


Dokument z roku 1570 o uhlí v okolí Žacléře

Letos uplynulo 450 let od sepsání listiny, v níž opat Křešovského kláštera povoluje Jacobu Rabemu, rychtáři obce Opawy, hledat a dobývat uhlí na pozemcích kláštera (tehdejšího držitele obce Lampertice). Toto je první doložitelný dokument o uhlí v okolí Žacléře. Tento dokument je uložen v polském wroclavském archívu. Kopie listiny s překladem ing. G. Fiedlera k nahlédnutí.

dokument zde….


MBT CUP BOBR 2020

Po delší odmlce pořádal v neděli 2. srpna CYKLO SKI TEAM ŽACLÉŘ na nově zbudovaném dětském hřišti v Bobru závody MTB CUP 2020 pro děti na kolech a odrážedlech.

video zde….

 


BORNFLOSS 2020

Již tradiční žacléřská rocková akce – Bornflossrock léto 2020 se letos i přes všechny koronavirové nástrahy konala 12.-13. června v areálu za bývalým Texlenem. O dvoudenní program se postarala téměř desítka kapel. Krátkou ukázku sobotních účinkujících zachycuje přiložené video.

video zde….

 


Zánik domu čp. 311

Z našeho okolí postupně mizí domy, které byly postaveny více než před sto lety. Jedním z těch, které postihl osud zániku, byl dům postavený v roce 1914 v ulici Horská. Natočil jsem časosběrný snímek o demolici tohoto objektu a z dostupných materiálů nastínil jeho historii.

video zde….