Jirka Mauer
Počátky zápasnického sportu, které žacléřská historie datuje do 50. let minulého století, jsou spjaty se jménem Ferdinanda Kluka, který měl zkušenosti se zápasem z vystoupení v kočovném cirkusu. Do tajů tohoto sportu začal v domě, který kdysi stál v ulici B. Němcové naproti Breitově vile, v místnosti, do které se vešla akorát jedna žíněnka, zasvěcovat svého syna Ferdinanda, a jeho vrstevníky Zdenka a Mirka Pilaře, Rudu a Tondu Hnízdila, Vincenta Hodase, Jiřího Cudlína a Jiřího Weishäupla. Později se k nim přidali Václav Hajžman a Josef Jareiš. Následně se zápasníci přestěhovali do tělocvičny v hostinci U Medvěda (dnešní obchod Otesánek na náměstí), kde pořádali první zápasy. Postupně se bratři Pilařové dostalil do okresního družstva a následně i do krajského, zúčastňovali se mistrovství republiky, na nichž se umísťovali v první desítce. Zdenek Pilař tehdy dokonce dostal nabídku zápasit za pražský Armádní Tělovýchovný Klub Chuchle, za který závodil také Emil Zátopek. Jelikož však byl v té době zaměstnán v žacléřských dolech, nebyl pro nedostatek pracovníků uvolněn.
Mezinárodní zápas s Polskem v Kulturním domě v Žacléři. Za Žacléř zápasí bratři Pilařové.
Po Ferdinandu Klukovi nejstarším převzali trenérskou štafetu Mirek a Zdenek Pilařovi a začlenili se spolu se svými svěřenci jako oddíl zápasu pod TJ Baník Žacléř. Po náboru, který se uskutečnil na základní škole, nastoupilo do oddílu 15 nových členů, avšak po zjištění, co vše zápasnický sport obnáší, se jejich počet podstatně snížil. Základ dorosteneckého oddílu tvořili Zdeněk Mach, Eda Bracháček, Ruda Pšorn, Karel Jakl, Franta Mrázek, Honza Kubal, Jarda Volf a Mirek Volhejn. V okresním přeboru, kterého se zúčastnily oddíly Hradec Králové, Borohrádek, Trutnov, Jaroměř a Žacléř patřili naši mezi nejlepší.
Oddíl 1. dorostenecké ligy v řecko-římském zápasu Baník Žacléř 1965 – 1968
Nahoře: J. Vondrák, E. Bracháček, R. Pšorn, J. Kubal, J. Volf, trenér M. Pilař
Dole: H. Patzak, J. Veishaupl, Z. Mach, F. Mrázek, J. Gleissner
V roce 1966 na zimním turnaji ve Vysočanech překvapili žacléřští zápasníci mladšího a staršího dorostu. Zdeněk Mach zvítězil ve váze do 72 kilogramů a Edvard Bracháček obsadil druhé místo ve váze do 68 kg. O rok později v tělocvičně Dynama Hradec Králové, získalo za účasti 48 závodníků šest žacléřských zápasníků z osmi postup do oblastní kvalifikace v Praze. Postupujícími byli F. Mrázek, R. Pšorn, J. Volf, R. Patzak, Jiří Weishäupl a Z. Mach. Jejich výsledky v soutěžích je vynesly do 1. dorostenecké ligy, v níž soupeřili s věhlasnými oddíly Sklo Union Teplice, Rudá Hvězda Plzeň, Slavoj Vyšehrad, Rudá Hvězda Praha a Chomutov. I v takto velké konkurenci dokázal žacléřský tým obsadit druhé místo v republikové soutěži.
E. Bracháček, Z. Mach 1966 F. Mrázek a Ulman 1966
Titul mistra republiky pro rok 1967 získal na celostátním přeboru starších dorostenců v řecko-římském zápase v Krnově Zdeněk Mach výhrou všech zápasů ve váze do 60 kg. Z téhož závodu přivezl Edvard Bracháček do Žacléře stříbrnou medaili. O rok později vyhrál Zdeněk Mach druhý titul mistra republiky, tentokrát však ve volném stylu. Na tomto sportovním klání v tělocvičně Rudé hvězdy Praha se ve stejné váhové kategorii umístil E. Bracháček jako čtvrtý a František Mrázek obsadil druhé místo ve váhové kategorii do 50 kilogramů. Téhož roku byl na výroční schůzi TJ Baníku Žacléř Zdeněk Mach vyhlášen nejlepším sportovcem roku.
Po roce 1970 většina zápasníků nastoupila základní vojenskou službu. Jediný Franta Mrázek dál zápasil. Nejprve za armádní klub Teplice, poté Chomutov a nakonec slavil úspěchy za Duklu Prostějov. Po návratu do civilu závodil Ruda Pšorn v těžké váze za trutnovský oddíl Lokomotivy a v roce 1973 na zájezdu do tehdejšího NDR zazářil v řecko-římském zápase v supertěžké váze, když porazil 135 kilogramového soupeře.
V roce 1973 byl v TJ Baníku Žacléř obnoven oddíl řecko-římského zápasu. Pod vedením trenérů R. Pšorny a Jirky Weishäupla se připravoval Standa Vlk, Václav Malý, Vladimír Ludvík, Jiří a Mirek Zechovští, Ivan a Pavel Prokopovi, Ervin Kasper, Pavel Syrovátko, Jan Hübner a J. Franze. Po krátké době intenzívního tréninku se oddíl zúčastnil okresního a krajského přeboru žáků, který pořádala trutnovská Lokomotiva. V závodu, jehož se účastnilo 56 žáků ze 7 oddílů, porážel žacléřský Pavel Syrovátko soupeře o dvě hlavy větší a stal se tak okamžitě miláčkem diváků. Žacléřský Baník v soutěži družstev v rámci okresu zvítězil a v kraji byl na 3. místě. Dalších úspěchů dosáhli naši na závodech v Kladně na přeboru ČSR ve volném stylu. Za účasti 15 oddílů získal J. Franze stříbrnou a I. Prokop bronzovou medaili.
Svěřenci trenéra R. Pšorny
Nahoře: P. Prokop, J. Prokop, E. Kasper, A. Ikri, J Hybner. Dole: Syrovátko a bratři Zechovští
Trenérský tým přišel kvůli pracovní zaneprázdněnosti o Rudu Pšorna, a tak jediným trenérem zůstal Jirka Weishäupl. Jeho svěřenci byli Zdeněk Albrecht, Josef Dominik, Jan Romanovský, Jan Sedlák. Zdenek Albrecht se stal krajským přeborníkem v kategorii starších žáků v roce 1979, v zápase řecko-římském obsadil druhé místo. O tři roky později prohrál ve finále o krajského dorosteneckého přeborníka. Po té, co se odstěhoval Jirka Weishäupel přebral vedení oddílu na krátkou dobu Franta Mrázek.
Definitivní zánik tohoto sportu v Žacléři přišel v roce 1983.