Historie


Zápasnický oddíl TJ Baník Žacléř

Počátky zápasnického sportu, které žacléřská historie datuje do 50. let minulého století, jsou spjaty se jménem Ferdinanda Kluka, který měl zkušenosti se zápasem z vystoupení v kočovném cirkusu. Do tajů tohoto sportu začal v domě, který kdysi stál v ulici B. Němcové naproti Breitově vile, v místnosti, do které se vešla akorát jedna žíněnka, zasvěcovat svého syna Ferdinanda, a jeho vrstevníky Zdenka a Mirka Pilaře, Rudu a Tondu Hnízdila, Vincenta Hodase, Jiřího Cudlína a Jiřího Weishäupla. Později se k nim přidali Václav Hajžman a Josef Jareiš.

celý článek zde….


Porcelánka rodiny Pohlů

Žacléřská porcelánka oslaví v tomto roce výročí 140 let od svého vzniku. Historii zakladatelů této firmy, rodiny Pohlů a rozvoj tohoto průmyslu v Krkonoších popisuje Antonín Tichý ve svém článku.

celý článek zde…


Žacléřské skoky na lyžích

V roce 1882 byl v Žacléři založen německý tělovýchovný spolek Der deutsche Turn-verein, rovněž nazývaný Duch hor, ve kterém cvičili všichni muži, ženy, žáci i děti. V roce 1920 v něm vznikl oddíl zimních sportů Wintersportverein Aupenthal, jehož členové postavili v tomtéž roce za porcelánkou na kopci Pohlberg neboli „Polák“ skokanský můstek s kritickým bodem 50 metrů.

 celý článek zde… 


Stavba a otevření Národního domu

Na 8. července 2018 připadá výročí 90 let od otevření Národního domu v Žacléři. Zde můžete nahlédnout do historie výstavby a jejího financování zpracované podle archivních materiálů. 

 celý článek zde…